Menu

Lewis Hamilton z najlepszym czasem w pierwszym treningu przed GP USA

Lewis Hamilton

Brytyjczyk zanotował najlepszy czas w zmiennych warunkach podczas pierwszej sesji treningowej. Druga pozycja należała do Sebastiana Vettela. Pierwszą trójkę uzupełnił Valtteri Bottas.

W nienajlepszych warunkach pogodowych odbywała się pierwsza sesja treningowa na torze Circuit of the Americas. Zawodnicy korzystali z ogumienia przejściowego, ponieważ szczególnie w trzecim sektorze zalegało dużo wody.

W pierwszej sesji treningowej udziału nie wziął Daniil Kvyat. Samochód Rosjanina zajął Sean Gelael, który zgodnie z umową zawartą z Toro Rosso występuje w piątkowych treningach w barwach tej ekipy. Charles Leclerc natomiast skorzystał z auta Saubera należącego do Pascala Wehrleina.

Część kierowców wyjechała na okrążenia instalacyjne mając do dyspozycji system ochrony głowy Halo. Jednym z nich był Sebastian Vettel.

Mokry tor sprawił, że kierowcy mieli problem z bezbłędnym pokonywaniem zakrętów. Daniel Ricciardo i Sean Gelael zaliczyli piruety. Także kłopoty miał Esteban Ocon. Szczęśliwie żaden z tych kierowców nie uszkodził swoich maszyn.

Po pierwszych trzydziestu minutach treningu, na czele w tabeli z wynikami znajdował się Max Verstappen z czasem 1:47,922. Drugi był Sebastian Vettel, a trzecia pozycja należała do Stoffela Vandoorne. Jednak rezultaty te nie były zbyt reprezentatywne.

W połowie pierwszej sesji treningowej, reprezentanci Ferrari jako pierwsi postanowili wyjechać na tor na oponach przeznaczonych do jazdy po suchej nawierzchni. Sebastian Vettel poprawił najlepszy czas sesji, należący wówczas do Felipe Massy o niecałe dwie sekundy. Kimi Raikkonen nie był w stanie poradzić sobie z tym wyzwaniem i dość szybko zjechał do alei serwisowej. Wkrótce dołączył do niego, jego partner z ekipy.

Po kilku minutach ciszy na torze Daniel Ricciardo opuścił swój garaż wyposażony w ogumienie supermiękkie. Australijczyk już podczas pierwszej próby pojechał szybciej niż Sebastian Vettel o 5,663 sekundy.

Brendon Hartley i Stoffel Vandoorne dołączyli do kierowcy zespołu Red Bull Racing. Oni natomiast mieli do dyspozycji opony ultramiękkie. Praca Belga była jednak utrudniona, ponieważ skarżył się na problemy z silnikiem. Pod koniec treningu także jego kolega z zespołu - miał w swoim samochodzie problemy z hydrauliką.

Na pół godziny przed końcem treningu Lewis Hamilton zanotował zdecydowanie najlepszy czas. Warunki na torze jednak zdecydowanie się poprawiały i z okrążenia na okrążenie rezultaty były coraz lepsze.

W końcowej fazie pierwszej sesji treningowej w samochodzie Valtteriego Bottasa doszło do problemów. Tylne skrzydło ulegało dużym wibracjom, Fin nie był w stanie jechać szybkim tempem i w wyniku tego zjechał do alei serwisowej na naprawę.

Lewis Hamilton natomiast zblokował przednią prawą oponę hamując do ostatniego zakrętu na jednym z szybkich okrążeń. Brytyjczyk skorzystał z pobocza i powrócił na tor.

Image © Mercedes AMG Petronas