Menu

GP Stanów Zjednoczonych: kary

Renault

Tor Ameryk w Teksasie charakteryzuje się kilkoma długimi prostymi odcinkami, więc część zespołów wykorzystała GP Stanów Zjednoczonych do napoczęcia kolejnych podzespołów jednostek napędowych.

Brendon Hartley

Nowozelandczyk debiutuje w Formule 1 w ten weekend i być może część osób dziwi się, dlaczego już na dzień dobry otrzymał karę. Według przepisów kierowca zastępujący innego zawodnika, przejmuje od niego samochód i tym samym również określone elementy jednostki napędowej pozostają w tym samym stanie.

W aucie Brendona Hartleya wymieniono silnik spalinowy na szósty egzemplarz (nowa specyfikacja Renault), napoczęto szósty generator energii cieplnej (MGU-H), piątą baterię i elektronikę. W sumie kosztować to będzie go 25 pozycji na starcie do GP Stanów Zjednoczonych.

Stoffel Vandoorne

Reprezentanci zespołu McLarena są rekordzistami, jeśli chodzi o podzespoły jednostki napędowej. Belg podczas rundy na torze Circiut of the Americas skorzysta już z ósmego silnika spalinowego i straci 10 pozycji na polach startowych, względem wyniku z kwalifikacji.

Tuż przed wyścigiem o GP Stanów Zjednoczonych wykryto awarię w jednostce napędowej Stoffela Vandoorne. W wyniku tego Belg wymieniono w jego samochodzie całą jednostkę napędową. Kosztowało go to 25 pozycji. Łącznie zostanie przesunięty o 35 miejsc na starcie do GP USA.

Nico Hulkenberg

Renault dla każdego zaopatrywanego swoimi silnikami zespołu udostępniła po jednej jednostce spalinowej w najnowszej specyfikacji R.E.17G. Co ciekawe zawiera ona niektóre części przygotowane z myślą o sezonie 2018. Jednocześnie też warto mieć na uwadze to, że taki zabieg może powodować dysproporcje w wynikach partnerów z ekip korzystających z jednostek napędowych francuskiego producenta.

To ulepszenie nie ominęło naturalnie zespołu fabrycznego. Nico Hulkenberg otrzymał nowy silnik spalinowy, a do tego jeszcze wymieniono w jego samochodzie turbo i generator energii cieplnej (MGU-H) na piąte egzemplarze. Łącznie Niemiec straci 20 pozycji na starcie do GP Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo także BP przygotowało nowe paliwo, które powinno również dać zysk zespołowi Renault.

Max Verstappen

Kierowca zespołu Red Bull Racing również zaopatrzy się w nowy silnik spalinowy Renault i przynajmniej jeszcze jeden element, co kosztować go będzie przynajmniej 15 pozycji na starcie do GP Stanów Zjednoczonych.

Kevin Magnussen

Duńczyk został ukarany przesunięciem o trzy pozycje na starcie do GP Stanów Zjednoczonych. Powodem takiej decyzji sędziów było blokowanie Sergio Pereza pomiędzy zakrętami 13 i 14 podczas pierwszej części sesji kwalifikacyjnej.

Kierowca zespołu Haasa za to wykroczenie otrzymał również jeden punkt karny. Obecnie ma ich już osiem.

Lance Stroll

Kanadyjczyk podobnie jak Kevin Magnussen spowodował niebezpieczną sytuację podczas pierwszej części sesji kwalifikacyjnej. Na krótkiej prostej pomiędzy dwoma ostatnimi zakrętami jechał wolnym tempem, a po chwili z prędkością przekraczającą 100 km/h znalazł się tam Romain Grosjean. Francuz w celu uniknięcia zderzenia musiał wyjechać poza tor.

Reprezentant Williamsa również został ukarany przesunięciem o trzy miejsca na polach startowych i na jego koncie pojawił się punkt karny.

Image © Renault Sport F1