Menu

Niki Lauda zaniepokojony przyszłością Formuły 1

Niki Lauda

Niki Lauda obawia się o przyszłość Formuły 1, od kiedy nowym właścicielem sportu zostało Liberty Media. Trzykrotny mistrz świata nie wierzy, że kierunek, w którym zmierza ten sport jest właściwy.

Martwię się - powiedział Lauda w wywiadzie dla włoskiej gazety Gazzetto dello Sport. To prawda, że amerykańscy właściciele potrzebowali czasu, aby zrozumieć, czym jest Formuła 1, ale czas na to się już kończy. To, co myślą o przyszłości tego sportu mnie niepokoi. FIA, Chase Carey i Ross Brawn powtarzają, że musimy wyrównać osiągi, ale DNA Formuły 1 jest zupełnie odwrotne. Jesteś głupcem, jeśli uważasz, że aby uatrakcyjnić wyścigi to podczas każdego weekendu ma zwyciężać inny kierowca. Rozwój samochodów jest jednym z ważnych fundamentów, ale także odwaga kierowców. Zamiast tego chcą ukarać najlepsze zespoły i chronić kierowców tak, jakby byli dziećmi na przykład przy wprowadzaniu Halo.

Liberty Media ogłosiła, że coroczne dochody z puli nagród zostaną zmniejszone. W tym roku znajdować się ich będzie 273 miliony dolarów, czyli o 13 procent mniej niż w zeszłym roku, kiedy to do rozdania było ponad 316 milionów dolarów.

Zapytany o to, czy to dobrze, że Liberty naciska na tańsze silniki, odpowiedział: Tak i jestem pewien, że znajdziemy satysfakcjonujący kompromis. Jednak sedno problemu leży gdzieś indziej. Koszty rosną o około 70 milionów euro z roku na rok, a przychody spadły. Dokąd zatem zmierzamy? Powinny pojawić się pomysły jak generować większą ilość pieniędzy, ale ich nie widzę. Usłyszałem od Seana Bratchesa, że chciałby zobaczyć, jak dzieci wyprowadzają kierowców na tor. Czy naśladowanie piłki nożnej to nowy pomysł?

Lauda uważa, że królowa motorsportu potrzebuje szerszego planu i lepszej wizji działania w kluczowych aspektach.

Potrzebujemy bardziej otwartego projektu. Na przykład limit budżetu. To logiczny i poprawny pomysł, ale potrzebujemy trzyletniego planu, aby go zrealizować. Zatrudniamy pracowników, więc mamy im obciąć etaty albo po prostu wyrzucić? Liberty ogłosiła jedynie, że chce wprowadzić ograniczenia, ale nie wyjaśnili, w jaki sposób zamierzają je zrealizować.

Image © Mercedes AMG Petronas